Klíšťata - test repelentů - podle čeho vybírat

Věděli jste, že existuje repelent na 28 dní?

Repelent už dávno není ta smrdutá věc, kvůli zápachu které Vás nenáviděli ostatní táborníci a odsedávali si od Vás u táboráku :-). Na trhu je řada účinných i voňavých repelentních přípravků ... ale podle čeho si vybrat?! Z pohledu zdravotníků a uživatelů těchto prostředků jsme provedli orientační průzkum, podle kterého se můžete zkusit zorientovat v problematice repelentů a vybrat ten pro Vás nejvhodnější.

ilustrační foto - různé repelenty

 

Podle čeho tedy repelenty vybírat:

Na komáry, na klíšťata, nebo na obojí? Na trhu jsou produkty pouze na vybrané spektrum hmyzu. Náš závěr je: I komáři i klíšťata přenáší nebezpečné nákazy a řadíme je do kategorie „obtížný hmyz:-)". Když už nás to má chránit, tak před co nejvíce činiteli. Nebudete se přeci šplíchat zvlášť na komáry, zvlášť na klíšťata a zvlášť na vosy.
Zdravotní hledisko: Většina repelentů jsou a budou chemie, a proto je nutné s nimi nakládat vždy podle doporučení výrobce. Při aplikaci je důležité chránit oči a vyvarovat se kontaktu se sliznicemi tzn. při aplikaci zbytečně aerosol nevdechovat - ideálně nadechnout, zadržet dech, našplíchat a poodejít se nadechnout čistého vzduchu o kus dál.

Repelenty lze v podstatě rozdělit dle složení na: obsahuje DEET nebo neobsahuje DEET. DEET je pesticid, dříve hojně využívaný v zemědělství, který výborně funguje na odpuzování hmyzu, klíšťat a komárů všech druhů, jen k našemu organizmu není příliš šetrný. Byl vyvinut a stále používán původně pro armádu pro odpuzování nebezpečného hmyzu a to i v extrémních klimatických podmínkách tropických oblastí, kde je vysoké riziko nákazy malárií, žlutou zimnicí, virem Zika a dalšími bodavým hmyzem přenášenými nemocemi. Pokud jedete do oblastí těmito nemocemi "proslavenými", doporučujeme přípravky s co největší koncentrací DEET případně kombinací s podpůrnými účinnými složkami, protože jednorázové zatížení organizmu DEET je menší riziko, než riziko nákazy a možných důsledků výše uvedených onemocnění. Důležité je i přihlédnout k vlastnímu zdravotnímu stavu (alergie, astma atp.) ale v tom případě začnětě rovnou tím, že zvážíte, zda je pro Vás cestování do takové oblasti vůbec vhodné a jak se vhodně chránit.

Sprej, gel, lotion? Natírat nebo šplíchat? Rozhodně šplíchat! - variantu natíracích repelentních gelů, krémů a roztoků vůbec nedoporučujeme. Proč? Natírání je nepraktické - rozhodnete se jít do lesa a musíte se svléct, namazat, dávat pozor na oděv, aby jste se „mazadlem" nepotřísnili, protože dělá skvrny, při delším pobytu se v lese opět svléci a přimáznout se. Je to chemie - zbytečné je, aby se chemie dostávala natíráním do přímého intenzivního kontaktu s kůží. Může být přípravek sebelepší, ale pořád je to chemie. Stejný názor máme i na repelentní náramky - chemie v intenzivním kontaktu s kůží na zápěstí, může působit citlivým osobám obtíže.

Kolik je Vám let? Nechceme vyzvídat, ale jsou repelenty určené jen pro dospělé, pro děti od 2 leta nebo vhodné pro děti a osoby s citlivou pokožkou. Vycházíme z faktu, že nechcete kupovat několik sprejů zvlášť pro sebe, zvlášť pro děti a zvlášť pro přecitlivělou drahou polovičku, případně je všechny tahat v batohu. Kromě toho, že zaberou místo, tak stojí i peníze. Proto hledejte spreje pro děti a osoby s citlivou pokožkou. Vždy budou pro organizmus nejšetrnější a jejich použití bude univerzální na každého, kdo bude ochranu před klíšťaty a komáry potřebovat - klidně v případě nouze i na psa (co neuškodí Vám (týká se pouze repelentů), neuškodí ani chlupatému mazlíčkovi). Samozřejmě cíleně na psa užívejte veterinární přípravky, ale fakta mluví jasně - je to savec jako my a co neublíží na kůži malému dítěti, to neublíží na srsti ani hafanovi. Navíc spreje pro citlivou pokožku jsou i méně parfémované, neodpuzují tedy zápachem lidi ve vašem okolí a nezanechávají na kůži lepivý smradlavý film.
Pro děti do 2 let
je vynikající a organizmus nezatěžující řešení, nešplíchat repelenty přímo na tělíčko dítěte, ale použít repelenty na předměty v jeho těsné blízkosti - impregnační repelenty viz. dále pro ošetření oděvu, kočárku, deky atp. nebo 3D repelenty, kterými ošetříte na dobu několika týdnů trávu a místa, kde se Vaše dítě venku batolí, ale neaplikujete je přímo na kůži dítěte.

Jak dlouho potřebujete být chráněni? Za nás bychom napsali POŘÁD. To je zatím bohužel nereálné. Částečně stálou ochranu proti některým nákazám řeší očkování. Ale proti řadě onemocnění se očkovat zatím nedá! Ohledně repelntů jsou na trhu produkty, které chrání 2 hodiny, 8 hodin ale i 28 dní!

Velikost rozhoduje! Velikost spreje (náplně) - běžný sprej je 150ml - 200ml, ale na trhu jsou i mini spreje velikosti 40 ml. Často stojí mini spreje stejně, jako velká náplň, nebo je rozdíl v ceně 10 Kč a když to zjistíte, tak se Vám rozhodně nechce křičet: "A to se vyplatí!". Malé spreje jsou nevýhodné ekonomicky i prakticky: asi nikdo ve váze batohu nepozná rozdíl 50 gramů, a pokud jdete na dlouhý několika denní výšlap, nebo do letadla a řešíte opravdu každý gram, tak malé kosmetické balení repelentu vypotřebujete hned první den. Výjimkou je super koncentrovaný MAXX, který při obsahu 80ml vydrží na minimálně 160 aplikací s účinností 100% ochrany 8 hodin více info

Kam si chcete sprej šplíchat? Chcete ochranu nebo flek na bundě?  Některé přípravky jsou vhodné jen na pokožku s tím, že na oděvu zanechávají skvrny, jiné repelenty jsou jen na oblečení, ale některé jsou vhodné i na pokožku, na oděv, na boty, soft shell, gore tex .... A pokud víme, že klíšťata žijí hlavně v trávě a nízkých porostech, tak právě obuv je to, na co se při nanášení repelentů zapomíná! Na druhou stranu řada repelentů Vám Vaše úžasné funkční outdoorové botky zničí. A abychom nemysleli jen na ty, co chodí do lesa. I na zahradě, v parku je tráva a hrozí klíšťata a ne každé letní botičky se rády potkají s repelentem. Asi byste neocenili, že na nových letních lakovaných, kožených, látkových botičkách s kamínky máte skvrnu od repelentu, nebo poničené ozdoby. My fandíme repelentům vhodným na tělo i oděv: neřešíte, co máte na sobě a nanesete repelent od hlavy až k patě na nechráněné části těla, oblečení, vlasy i boty.

Shrnutí: V doporučeních výrobců je, abyste vybrali repelent s ohledem na dobu, kterou potřebujete být chráněni. Ale dobu účinnosti repelentu ovlivňuje, jak moc se potíte, teplota okolního prostředí, jestli nezmoknete atd. A protože my nechceme hlídat na stopkách, kdy repelent vyprchá, protože nevíme přesně, jak dlouhá bude procházka, tak my vybíráme repelenty univerzální pro každého = pro osoby s citlivou pokožkou a děti, cenově výhodné, s dlóóóóóóuhým účinkem, které můžeme šplíchat na tělo i oblečení, nebo i stan a deku v trávě. Vy vyberte dle vlastních priorit.

I v práci (pracovníci lesů, zahradnictví, stavaři, záchranáři IZS...) chtějí být při zásazích v terénu chráněni před klíšťaty a komáry. Našli jsme machra v oboru - český výrobce, který vyrábí celou řadu repelentůmá, má i několik "vychytávek", které vozí do celého světa, dodává armádním složkám a u nás je nikdo nezná! Víme, že jim teď uděláme reklamu, ale z vlastní zkušenosti doporučujeme:

REPELENTNÍ IMPREGNACE OUTDOOR sprej 28 dní - odpuzuje a hubí komáry a klíšťata, voděodolný, neparfémovaný, určený k impregnaci oděvů, obuvi i stanů. Našplíchejte oděv, boty, deku, stan, karimatku, závěsy, záclony v oknech, kočárek  atp. Super je, že repelentní účinek vydrží i několik praní ve vlažné vodě. A vynikající: našplíchejte dítěti před odjezdem na tábor všechny věci v kufru a je chráněné na celý měsíc! ... více informací

REPELENT MAXX - unikátní MINI repelent s MAXX účinkem, 100% ochrana 8 hodin i v extrémních podmínkách (vlhko, teplo, pocení)  ... více info

Oba typy výše uvedených repelentů mají uzavírací otočnou trysku (on-lock), takže už nebudete zuřit, protože nemůžete najít víčko, systém navíc brání i nechtěnému zmáčknutí v batohu, tašce.

3D repelen "TEKUTÁ MOSKYTIÉRA" - to nejlepší na konec - úžasný plošný repelnt NETOXICKÝ PRO LIDI A ZVÁŘATA s účinkem proti komárům, klíšťatům, muchničkám, mouchám , čmelíkúm, potemníkům, molům, mravencům, štěnicím a dalšímu dotěrnému hmyzu. Vhodný pro použití ve vnitřních i venkovních prostorách. Účinně hubí všechna vývojová stádia hmyzu. Státním zdravotním ústavem v Praze testován a hodnocen jako jeden s nejmodernějších a nejúčinnějších prostředeků. Je vhodný i k ošetření ploch, kde skladujete potraviny... více informací

Komár nežije, ale přenosu nákazy už mohlo dojítRůzné velikosti klíšťat - i klíšťat mají velikosti S, M, L, XLSvědící poštípání hmyzem

Na závěr: Pobavilo nás, že jeden z výrobců používá u svých produktů slogan: "Repelent nedoporučuje 50 z 65 testovaných komárů a klíšťat." Ať Vám naše poznatky pomohou dobře vybrat vhodný repelent a otrávit den klíšťatům a komárům ve Vaší blízkosti. Vždy pečlivě čtěte příbalový leták.

Autor: PS (autor článku je jedním z prvních očkovaných V ČR proti klíšťové encefalitidě, přesto po přisátí jednoho klíštěte před 30-ti lety prodělal napadení nervových buněk Klíšťovou encefalitidou, Lymskou borreliózou, EBV virózu, strávil 1 měsíc na JIP, dlouhá rekonvalescence a nyní - panická hrůza z klíšťat a snaha za každou cenu chránit sebe a své blízké).

Publikováno: 1.6.2017